Kupie-Sprzedam-Wynajmetobie                               Home Kontakt Dodaj ogloszenie
Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi.
- Henryk Sienkiewicz -

Zgłoś nadużycie lub błąd | Zgłoś niedziałający link | Zgłoś sugestię |

Czym tak naprawde jest OGŁOSZENIE ???

Ogłoszenie jest najważniejszym (bo pierwszym) kontaktem z naszym potencjalnym klientem. Przeanalizujmy zatem co powinno a czego nie powinno zawierać, od a do z...

Zadajmy sobie retoryczne pytanie: co chcemy osiągnaąć poprzez nasze ogłoszenie? W czym ono ma nam pomóc? Przecież jakby nie było to nie ogłoszenie wynajmie/sprzeda, znajdzie/kupi... nam mieszkanie czy dom, ale stan nieruchomości, lokalizacja, cena.
Jest to banalne pytanie, ale chcę abyśmy uświadomili sobie pewną sprawę. Jeśli odpowiedź brzmi mniej więcej tak, że chodzi nam o to by coś kupić sprzedać itp. w miarę jak najszybciej, jak najlepiej jak naj... i chcemy zwiększyć możliwości oraz prawdopodobieństwo szybszej i lepszej transakcji to praktycznie niczym nie różnimy się od przedsiebiorców, którzy spotykają się przy stole i przedstawiają sobie oferty różnego rodzaju, czy to kupna, przejęcia, sprzedaży, współpracy itd.

Czym więc jest tak naprawdę nasze ogłoszenie? Jest niczym innym jak naszą ofertą dla osoby po drugiej stronie stołu. Wyobraźmy sobie, że spotyka się trzech przedsiębiorców przy stole. Po jednej stronie siada poszukujący pomieszczenia na zime dla swojej łodzi biznesmen, a po drugiej stronie siada dwóch oferentów, którzy chcą wynająć wielki hangar bądź garaż. Jeden z oferentów wręcza swoją ofertę gdzie napisana jest jedna linijka w postaci np.: "Wynajmę duży hangar pod Krakowem. tel......", drugi natomiast wręczył swoją ofertę z pełnym opisem tzn.: że posiada pomieszczenie do wynajęcia, o takim i takim metrażu, gdzie się ono znajduje , z jakim dojazdem, za ile, na ile, z jakim wyposażeniem, z jakimi możliwościami i dla lepszego obrazu jego oferty dodał kilka zdjęć. Na pierwszy rzut oka jak myślicie, który z tych dwóch oferentów zostanie poważniej potraktowany...? Właśnie, i do tego zmierzam opisując "Ogłoszenie". Transakcje takie jak kupno, sprzedaż, wynajem, najem, podnajem, dzierżawa itd. to czynności gdzie najczęściej wymianie dóbr towarzyszy zysk finansowy, wiec czynność ta ma wszelakie warunki do określenia jej jako pracę. Coś staramy się wykonać (kupić, sprzedać..) aby dostać za to jakieś "wynagrodzenie". Jesli zatem wystawiam ogłoszenie 1 czy 2 linijkowe, to pierwsze wrażenie osoby czytającej może byc takie, jakie miał nasz przykładowy przedsiębiorca szukający schronu dla łodzi widząc ofertę jednolinijkową. Dlaczego miałby brać poważnie tak marną ofertę gdzie napisany jest tylko kontakt i co ta osoba posiada? Osoba, której najwyraźniej nie chce się nawet opisać co dokładnie ma do zaoferowania?. Chodzi o to, że nigdy nie wiemy kto z jakimi myślami i z jakim podejściem "siedzi i czyta" naszą ofertę. W myśl zasady "jak Cię widzą tak Cię piszą", ogłoszenie jest sposobem przedstawienia nas samych werbalnie. Oczywiście znajdzie się ktoś, kto powie że całe życie wystawiał ogłoszenie skałdające się z pół zdania i zawsze było dobrze... Jeszcze raz: my podchodzimy tutaj do sprawy profesjonalnie. Jak myślicie dlaczego Apple choć to "świerza" firma, tak skutecznie przejmuje klientów konkurencji? Jednym z powodów to dbałosc o szczegóły na które inne firmy nie zwracają uwagi. Tu też można by stwierdzić, że nie te szczegóły ale np. wyposażenie, wygląd i cena sprzedają im komputery... Gdyby tak było, Apple nie zajmowałby się "tymi szczegółami".
A więc do pracy:
Treść ogłoszenia

Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na kilka spraw. Zdefiniujemy "dobre ogłoszenie" w kilku słowach: To treść, która potrafi zachęcić do kontaktu, jednocześnie dając wrażenie że za ogłoszeniem stoi osoba odpowiedzialna, przystępna i ewentualnie skora do negocjacji. Napisałem "dając wrażenie", ponieważ czy za ogłoszeniem kryje sie taka osoba, to zależy tylko od nas samych. Tworząc ogłoszenie zgodnie z tym opisem, definitywnie sprawimy nim takie wrażenie. Jak może zdołalismy zauważyć, niemalże wyszystkie serwisy ogłoszeniowe posiadają powiedzmy sobie liste wybranych przez nas ogłoszen którą widzimy po wybraniu miescowości lub ceny czy innych kategori. To najczęściej te prostokąty, w których widnieje (lub nie) miniaturka jednego z naszych zdjęć, tytul, cena i 2 lub 3 króciutkie linijki zapowiadające treść naszego ogłoszenia. I to dokładnie od tego momentu zaczyna sie nasza oferta.
Miniaturka to małe stworzenie, ale potrafi przykuć wzrok swoimi kolorami. Tytul omówimy poniżej. Cena, zależy od nas, a urywek treści jest w tym momencie najważnieszy, bo m.in. od niego zależeć będzie czy nasze ogłoszenie zostanie przeczytane w calości, czy nie. Tutaj dobrze jest stosować jedną metodę: w tych prostokątach o których mówiliśmy wcześniej zliczyć znaki treści widocznej zanim zdanie sie urwie (pamiętając, że spacje też są znakiami). Następnie na brudno napisać tekst o długości takiej jaka jest ilość znaków widocznych w prostokącie. Zdanie to nie musi kończyć się kropką, ponieważ zostanie ucięte tak czy inaczej i tylko po wejściu na ogłoszenie można będzie widzieć dalszą część. Ten tekst jest zarazem początkiem naszego ogłoszenia. Te kilka znaków powinno zawierać: (tutaj możemy wykorzystać kilka strategii) np.: jeśli wiemy, że cena naszej oferty jest wyższa od rynkowej, wypada w tych 2 pierwszych linijkach naszego ogłoszenia krótko to uzasadnić lub coś dodać. I tak jeśli cena jest wyższa, możemy napisać w zdaniu "do negocjacji", jeśli nieruchomość (np. kawalerka na wynajem) usytuowana jest nieco dalej od miasta, warto dodać ze mamy np: nieco wyższy standard lub coś żadziej spotykanego (np.: telewizor plazmowy na ścianie, albo dodatkowe pomieszczenie na coś ) cokolwiek. W nieco innej sytuacji są kupujacy. Zdjęć nie dodadzą, ale tytul może być zachęcajacy a treść może z powodzeniem wskazywać na poziom naszej tolerancji oraz akceptacji położenia, czy wyposażenia lub innych czynników. Raz jeszcze: te pierwsze 2 lub 3 linijki naszego ogłoszenia sa bardzo ważne, ponieważ to one widoczne są na liście ogłoszen zanim klient wejdzie na całą treść i to one mogą spowodować, że nasze ogłoszenie będzie przeczytane w calości, a z tąd kolejny krok to już kontakt z nami.


Tytuł ogłoszenia

Zawiera miejsce na słowa zachęcające do pozostawienia wzroku na skrawku Twojego ogłoszenia na liscie wśród ogłoszeń konkurecyjnych. Tytuły typu "Pilna sprzedaż", "Pilnie kupię", "Pilnie wynajmę", "Tanie mieszkanie 2-pokojowe", "Okazja, tanie m-4" itd. szczególnie przykówają uwagę kontrachentów.


Kontakt

To że konieczny, to bez wątpliwości, a co w nim można ulepszyć? Ilość możliwości kontaktu z nami. Można, oczywiście, wszyscy widujemy takie ogłoszenia różnych kategorii np.: tytul-"Sprzedam", następnie jedno zdanie co sprzedajemy, następnie brak ceny a następnie kontakt tylko email albo tylko telefon komórkowy. Oczywiście nie ma w tym wszystkim nic złego, nikt przez to nie jest ani lepszy ani gorszy, chodzi tylko o to, że oferta jest ograniczona co do sukcesu danej transakcji. Mamy wówczas ograniczony zasób informacji w opisie, ograniczony kontakt a to powodóje ograniczenie dostepu do transakcji. Jeśli dajemy mośliwość kontaktu z nami ze wszystkich stron, tzn. tel. komórkowy, stacjonarny, email lub nawet 2, pokazujemy rownież, że nam zależy. A co w tym złego? Jeśli nam nie zależy to po co wogóle to ogłoszenie...?


Opis położenia lub lokalizacji

Niektórzy mają potrzebę wyboru nieruchomości tylko po cenie i/lub lokalizacji. W zwiazku z tym to bardzo ładnie z naszej strony, że oszczędzamy czyjś czas i pieniądz podając lokalizację w treści. Ktoś kto szuka wg. lokalizacji nie musi do nas dzwonić by o to pytać, a ktoś kto szuka takiej lokalizacji jak nasza, już po przeczytaniu ogłoszenia wie że ją znalazł. Dobrą sprawą jest (jesli dany serwis przewiduje taką opcję) lokalizacja na mapce. Trzeba jedynie podać nazwe ulicy aby zlokalizować nieruchomość. Nikt nie zmusza nas do podania nr. budynku lub mieszkania.


Zdjęcia

Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie: "obraz jest wart 1000 słów". To poprostu dodatkowy opis nie werbalny, który ewentualnie zapomnieliśmy dodać lub coś co nie sposób opisać słowami. W dzisiejszych czasach zdjęcia w ogłoszeniu to już niemal standard nie wspominając o tym, że wchodzi następna era na rynku ogłoszeń a mianowicie video-zwiedzanie przy sprzedaży czy na przykład wynajmie.

Mam nadzieję, że opis ten choć troche wyjasnił pozycję i znaczenie ogłoszenia w transakcji. Skrócony do maksymum, zawiera jedynie podstawy.


Niniejszy artykuł wynika z naszych osobistych doświadczeń, jest całkowitym odczuciem subiektywnym, nie odnosi sie do żadnego szczególnego ogłoszenia czy osoby, możecie Państwo z wiedzy w nim zawartej skorzystać lub nie.

Zespół "WYNAJMETOBIE"

Powiedz czego szukasz i dowiedz się pierwszy o dodaniu nowej oferty. Powiadomienia wysyłane są natychmiast po zamieszczeniu ogłoszeń!


Inne formy kontaktu:
Zadzwoń, lub napisz wiadomość. Kupie-Sprzedam-Wynajmetobie
Napisz wiadomość. wynajmetobie@interia


Home | Kupno | Sprzedaż | Wynajmę Tobie | Wynajmę od Ciebie | Mam stancję/Pokój | Szukam stancji/Pokoju | Regulamin | Kontakt | Dodaj ogłoszenie

Zgłoś nadużycie lub błąd | Zgłoś niedziałający link | Zgłoś sugestię